Věra Nosková

Spisovatelka, novinářka, propagátorka vědy a kritického myšlení

Muži u nás umírají v průměru o šest let dříve než ženy. Do důchodu přitom odcházejí většinou později než ženy. Odpočinku ve stáří si tedy moc neužijí, i když do sociálního pojištění vkládají víc peněz. Společnost se tak v diskriminačním postoji vůči mužům spolčila s nespravedlivou přírodou. Přidají-li se k těmto elementům ještě panovačné útočné ženy, muž bude krácen nejen na délce života, ale i na právech a sebevědomí.
Ideálním mužem v představách mnoha žen je načinkovaný Einstein s výmluvností Oldřicha Nového. Tento přítulný velikán vybuduje s elegancí gentlemana rodinné hnízdo a s prostoduchostí Oslíčka otřes se by měl do této bezedné nádoby střásat po celý život vydělané peníze. Je pozorným a častým posluchačem ženy, dělá sice kariéru, ale přitom je často doma, vykonává většinu domácích prací, věnuje se dětem, je pro ostatní samičky lákavý, ale je věrný té své, dokáže zabít myš i tarantuli, vykopat studnu, rozčtvrtit krávu a opravit televizi, ví co je integrál, mikroprocesor a genotyp a je pořád jako ze škatulky.

Muži všechny tyto nároky a rizika vyciťují a podle své nátury se jim buď snaží vyhovět nebo se jim vzpírají. Možnosti vzpoury jsou pestré: staromládenectví, bojkotování závazných vztahů, útěk do hospod, k workoholismu a k náhodným utěšovatelkám, které pokud inkasují, tak jednorázově. Raději být neúspěšný než uštvaný, říká si mnohý muž. Raději být bez ženy, než poslouchat denně její požadavky, nároky, popichování a výzvy k nápravě kapajících kohoutků, chování a vždy nízkých příjmů.

Psychologové upozorňují na to, že muži jsou méně odolní proti stresu. Andrologové varují, že klesá jejich plodnost. Vnoučata litují, že přicházejí o ještě mladé dědečky. Ale mnohé zdivočelé bojovnice odmítají mít s křehkým a ohroženým lidským samcem soucit. Útočí jako divoké vosy na mužovu pýchu, která začíná močením vstoje a končí jeho pohrdlivým přidržováním ženina kabátu. Rozhodla jsem se tomu trendu čelit.

Poznámka redakce: Text byl převzat z fejetonu Chraňme muže, který později Věru Noskovou inspiroval k napsání stejnojmenné knihy.  Celý text fejetonu najdete zde

Sdílej:

1 comment

Dobré 🙂

Napsat komentář